November Venues and Artists

BACHMANN JEWELERS: Judy Grooters (Watercolor)

BLACK BOX: Chuck Norwood (Photography) and Cathedral High School Students

BODY KINETICS MASSAGE THERAPY: Donald White (Fantasy, Mixed Media) 

BOOKS REVISITED: Local Authors

BUMBLEDEE’S: Echo Nelson (Silver/Metal Jewelry)

CAPITAL ONE: Marissa Pardun (Acrylics & Watercolors), Jess Brandt (Charcoals & Colored Pencils), and John Carter (Watercolors)

CENTRAL PERK: Jessie Adelmann (Acrylic Painting)

COPPER PONY: Zach Heilman (Painting) and Kristi Stewart (Jewelry)

CREAM CITY TATTOO: Brandon Anderson (Surrealist Painting)

ENDURUNCE SHOP: Dark Horse Metal Decor and More

FALCON NATIONAL BANK: Jennifer Blum (Pencil Art), 
Central MN Woodworkers, Kelly Beckius (Jewelry/Painting), Kathy Umbarger (photography), Joseph Muehlbauer (Fiber Art/Jewelry), Brian Braun (Wood Block Prints) and Lisa Deguiseppi (Music) 

FIDDELSTIX CHILDREN’S BOUTIQUE: Kris Binsfeld (Jewelry)

FITZHARRIS SKI, BIKE & OUTDOOR: Samantha Scales (NotesNBling/Music)

GALLERY ST GERMAIN: Charles Gilbert Kapsner (Oil Painting)

INVENTURE PROPERTIES: Michele Feriancek (Oil Painting) - First National Bank Building

JULES’ BISTRO: Glenn Quist (Figurative Painting) 

KOHINOOR: TBA

LA PETITE BOUTIQUE: Danielle Dinger (Pottery)

MANTRA SALON & SPA: Indoor Vendors Market

MARISHKA’S: Julie Fisk, Kendra Roehl,
Kristin Demery (Authors)

METRO BUS MOBILITY TRAINING CENTER: Sara Williams (Weaver) and Sharon Iees (Painting)

MIND, BODY, SPIRIT: Paige LaDue Henry (Acrylic Mixed Media)

NORTH STAR LODGE #23 MASONIC TEMPLE: Caron Lage (Fiber Art) and Steve Lage (Holiday Hand Carvings)

PADDY’S GAME SHOPPE: Brianna Eastman (Fantasy Painting)

PARAMOUNT GALLERY & GIFTS: Barbara Rogan (Painting)

PARAMOUNT LOBBY: Central Minnesota Watercolorists and Teaching Artist Showcase

PICKLED LOON: Various Artists

QUARKS AMERICAN BENTO: St. Cloud Christian School

RED CARPET: Jaime Coker (2D Illustration) and Annie Meyer (Photography/Lego Bow Ties)

SPICE OF LIFE TEA SHOP: Ken Ramler (Wood Carving) and Martina Talic (Sosija’s Choice Jewelry)

STUDIOJEFF: Doug Jenkins (Photography) and Dance Showcase @ 9pm 

THE ENDURUNCE SHOP: Dark Horse Metal Decor & More

THE PAPER COLLECTOR: Cindy Colombo (Watercolor)

THE RUSTY PICK: Terry Sinner (Knitted Hats,
Scarves and Felted Purses)

VERANDA LOUNGE: Jackson Roeder (Painting/Drawings)

WHITE HORSE: St. Cloud State University Art Students